Meble to nieodłączny element każdego wnętrza – bez różnicy czy mówimy o wnętrzu mieszkalnym, użytkowym, gospodarczym czy jeszcze innym. Nie da się ich zastąpić niczym innym i chociaż są osoby, które cenią styl minimalistyczny, to nawet w nim jakieś meble muszą się pojawić. Szczególnie istotne są one jednak w placówkach handlowych, czyli w sklepach. Właśnie tam meble są szczególnie ważne ze względu na to, że pełnią one różnego rodzaju role. Jednak czy zawsze tak było? Oczywiście, meble zawsze stanowiły istotne wyposażenie sklepów, jednak ich zastosowanie oraz konstrukcja zdecydowanie się zmieniła. Zastanówmy się więc dzisiaj, jak meble sklepowe zmieniały się na przestrzeni lat, a także jak zmieniała się ich rola w placówkach handlowych.
Co powinno charakteryzować nowoczesne meble sklepowe? W największym skrócie listę najistotniejszych czynników można ograniczyć do dwóch punktów. Chodzi mianowicie o użyteczność oraz estetykę. Żaden z tych elementów nie jest jakością sam w sobie, bez drugiego. Dopełniają się one wzajemnie i tworzą komplementarną całość.
Kto pamięta sklepy na przełomie lat 80. i 90., ten wie też jak wyglądały w nich meble. Wynikało to z faktu, że mało co było na przysłowiowych półkach i meble te wypełniały sobą większą powierzchnię sklepów. Ciężko też powiedzieć, aby były one tworzone z myślą o prezentowaniu towarów, które miały być na nich wystawiane. Bowiem bez względu na asortyment, meble te wyglądały często tak samo. Do tego, przeważnie meble takie charakteryzowały się tym, że były duże, ciężkie i nieporęczne, innymi słowy opasłe. Chyba każdy pamięta też to, że nieodłącznym elementem sklepów była wielka i raczej niepraktyczna lada sklepowa. Do tej pory chyba nikt nie wie, dlaczego właśnie tak wyglądała. Jedno jest pewne – w tamtych czasach nikt nie projektował mebli z myślą o typowym zastosowaniu w sklepie. Oczywiście, nie były to meble do użytku domowego, ale wydaje się, że ich zastosowanie miało być uniwersalne w stosunku do różnego rodzaju branż. Zapewne wynikało to z faktu, że pojęcie reklamy czy odpowiedniej prezentacji towaru było pojęciem abstrakcyjnym. Ludzie kupowali po prostu to, co było, a było niewiele.
Potem nadeszła końcówka lat 90. i zaczęto już bardziej przykładać uwagę do mebli sklepowych. Miały one pomieścić dużo więcej towaru, który powoli zaczął się w sklepach pojawiać. Meble miały nie tylko prezentować towar, ale także niejako chronić go przed kradzieżą. W związku z tym zaczęły pojawiać się meble szklane, tak zwane witryny sklepowe, które nie tylko były zamykane, ale także pozwalały obejrzeć wystawiony w nich towar z każdej strony. Oczywiście, do witryn takich wędrowały towary najdroższe i najbardziej luksusowe, zatem ten rodzaj mebli stawał się wizytówką sklepu i powodem do dumy. A jak wygląda to dzisiaj? Jako producent mebli sklepowych znamy odpowiedź na to pytanie.
W związku z tym pojawiają się całe systemy mebli przeznaczonych do sklepów. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na tworzenie całych elementów, które można dowolnie konfigurować, a w razie potrzeby nawet dokładać nowe elementy albo usuwać to, co jest niepotrzebne, nie tracąc przy tym na użyteczności czy kwestii wizualnej całego sklepu. Nowoczesne systemy mebli są także tak trwałe i wytrzymałe, że czasem nie potrzeba ich skręcać, a wystarczy odpowiednio zmontować je ze sobą. To daje niesamowite możliwości ustawienia mebli w sklepach, a w razie potrzeby – na przykład eventu – bardzo szybko można zmienić ich rozstaw albo ułożenie. Trochę jak takie meblowe klocki – jeden zestaw daje możliwość ułożenia wielu wzorów.
Widać więc jak olbrzymią ewolucję przeszły meble sklepowe. Od wielkich, opasłych elementów po nowoczesne systemy, które użytkownik może sam, według swojego uznania, konfigurować. Co przyniesie przyszłość? Tego nie wiemy, ale na pewno będzie to znowu coś rewolucyjnego.
Bemarc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: Bemarc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. ) | Producent mebli sklepowych
ul. Poznańska 45, 62-020 Jasin, Polska | E. info@bemarc.pl | T. +48 22 70 101 | T. +48 81 81 005 | NIP 7773226721
Adres siedziby
Siedziba Bemarc usytuowana jest w bardzo dogodnym miejscu na obrzeżach Poznania, stolicy Wielkopolski. Taka lokalizacja zapewnia efektywną współpracę z Klientami, szybkie dostawy oraz bezproblemowe dotarcie do firmy.
Adres siedziby
Siedziba Bemarc usytuowana jest w bardzo dogodnym miejscu na obrzeżach Poznania, stolicy Wielkopolski. Taka lokalizacja zapewnia efektywną współpracę z Klientami, szybkie dostawy oraz bezproblemowe dotarcie do firmy.
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania usługi. Wszystkie szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Bemarc sp. z o.o. sp.k. | ulica Poznańska 45, 62-020 Jasin
T. +48 22 70 101 | T. +48 81 81 005 | E. info@bemarc.pl
|