Meble sklepowe kiedyś a dziś – co zmieniło się na przestrzeni lat?

Meble sklepowe kiedyś a dziś – co zmieniło się na przestrzeni lat?

Meble to nieodłączny element każdego wnętrza – bez różnicy czy mówimy o wnętrzu mieszkalnym, użytkowym, gospodarczym czy jeszcze innym. Nie da się ich zastąpić niczym innym i chociaż są osoby, które cenią styl minimalistyczny, to nawet w nim jakieś meble muszą się pojawić. Szczególnie istotne są one jednak w placówkach handlowych, czyli w sklepach. Właśnie tam meble są szczególnie ważne ze względu na to, że pełnią one różnego rodzaju role. Jednak czy zawsze tak było? Oczywiście, meble zawsze stanowiły istotne wyposażenie sklepów, jednak ich zastosowanie oraz konstrukcja zdecydowanie się zmieniła. Zastanówmy się więc dzisiaj, jak meble sklepowe zmieniały się na przestrzeni lat, a także jak zmieniała się ich rola w placówkach handlowych.

Co powinno charakteryzować nowoczesne meble sklepowe? W największym skrócie listę najistotniejszych czynników można ograniczyć do dwóch punktów. Chodzi mianowicie o użyteczność oraz estetykę. Żaden z tych elementów nie jest jakością sam w sobie, bez drugiego. Dopełniają się one wzajemnie i tworzą komplementarną całość.

Meble sklepowe – czym były kiedyś?

Kto pamięta sklepy na przełomie lat 80. i 90., ten wie też jak wyglądały w nich meble. Wynikało to z faktu, że mało co było na przysłowiowych półkach i meble te wypełniały sobą większą powierzchnię sklepów. Ciężko też powiedzieć, aby były one tworzone z myślą o prezentowaniu towarów, które miały być na nich wystawiane. Bowiem bez względu na asortyment, meble te wyglądały często tak samo. Do tego, przeważnie meble takie charakteryzowały się tym, że były duże, ciężkie i nieporęczne, innymi słowy opasłe. Chyba każdy pamięta też to, że nieodłącznym elementem sklepów była wielka i raczej niepraktyczna lada sklepowa. Do tej pory chyba nikt nie wie, dlaczego właśnie tak wyglądała. Jedno jest pewne – w tamtych czasach nikt nie projektował mebli z myślą o typowym zastosowaniu w sklepie. Oczywiście, nie były to meble do użytku domowego, ale wydaje się, że ich zastosowanie miało być uniwersalne w stosunku do różnego rodzaju branż. Zapewne wynikało to z faktu, że pojęcie reklamy czy odpowiedniej prezentacji towaru było pojęciem abstrakcyjnym. Ludzie kupowali po prostu to, co było, a było niewiele.

Potem nadeszła końcówka lat 90. i zaczęto już bardziej przykładać uwagę do mebli sklepowych. Miały one pomieścić dużo więcej towaru, który powoli zaczął się w sklepach pojawiać. Meble miały nie tylko prezentować towar, ale także niejako chronić go przed kradzieżą. W związku z tym zaczęły pojawiać się meble szklane, tak zwane witryny sklepowe, które nie tylko były zamykane, ale także pozwalały obejrzeć wystawiony w nich towar z każdej strony. Oczywiście, do witryn takich wędrowały towary najdroższe i najbardziej luksusowe, zatem ten rodzaj mebli stawał się wizytówką sklepu i powodem do dumy. A jak wygląda to dzisiaj? Jako producent mebli sklepowych znamy odpowiedź na to pytanie.

Meble sklepowe – czym są dzisiaj?

Obecnie meble sklepowe to już zupełnie coś innego niż było to kiedyś. Właściwie ciężko powiedzieć, jaką główną rolę pełnią one obecnie. Nadal prezentują towar, nadal służą jego przechowywaniu, ale zarazem są wizytówką całego sklepu, a nawet marki. Sklepy sieciowe zatrudniają specjalistów od wizerunku, którzy dobierają meble, a nawet ich kolor do każdego sklepu z logiem ich firmy. Meble bowiem wyróżniają konkretne marki, a przy tym pełnią rolę ozdobną i wskazują na nowoczesność albo klasycyzm danej firmy. Warto także zauważyć jak takie meble są projektowane. Z jednej strony mają pozwolić klientom na jak najbliższy kontakt z towarem, ale zarazem meble te mają być tłem, czymś niewidocznym co wyłapywane jest tylko przez naszą podświadomość. Do tego meble muszą być ustawne, praktyczne i najlepiej, aby w razie potrzeby dało się je dostosować do danej sytuacji. Mają być zatem ładne, praktyczne i wytrzymałe

W związku z tym pojawiają się całe systemy mebli przeznaczonych do sklepów. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na tworzenie całych elementów, które można dowolnie konfigurować, a w razie potrzeby nawet dokładać nowe elementy albo usuwać to, co jest niepotrzebne, nie tracąc przy tym na użyteczności czy kwestii wizualnej całego sklepu. Nowoczesne systemy mebli są także tak trwałe i wytrzymałe, że czasem nie potrzeba ich skręcać, a wystarczy odpowiednio zmontować je ze sobą. To daje niesamowite możliwości ustawienia mebli w sklepach, a w razie potrzeby – na przykład eventu – bardzo szybko można zmienić ich rozstaw albo ułożenie.  Trochę jak takie meblowe klocki – jeden zestaw daje możliwość ułożenia wielu wzorów.

Widać więc jak olbrzymią ewolucję przeszły meble sklepowe. Od wielkich, opasłych elementów po nowoczesne systemy, które użytkownik może sam, według swojego uznania, konfigurować. Co przyniesie przyszłość? Tego nie wiemy, ale na pewno będzie to znowu coś rewolucyjnego.

Kontakt

Adres siedziby

Siedziba Bemarc usytuowana jest w bardzo dogodnym miejscu na obrzeżach Poznania, stolicy Wielkopolski. Taka lokalizacja zapewnia efektywną współpracę z Klientami, szybkie dostawy oraz bezproblemowe dotarcie do firmy.

Numery telefonów

Adres mailowy

Kontakt

Adres siedziby

Siedziba Bemarc usytuowana jest w bardzo dogodnym miejscu na obrzeżach Poznania, stolicy Wielkopolski. Taka lokalizacja zapewnia efektywną współpracę z Klientami, szybkie dostawy oraz bezproblemowe dotarcie do firmy.

Numery telefonów

Adres mailowy

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania usługi. Wszystkie szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności.