Ekspozycje zewnętrzne, czyli jak przyciągnąć klienta do sklepu?

Ekspozycje zewnętrzne, czyli jak przyciągnąć klienta do sklepu?

Droga do zakupu to tak naprawdę kilka etapów, przez które trzeba przeprowadzić klienta. Jednak, aby ona w ogóle się zaczęła, klient musi wejść do sklepu. Czy to zrobi w dużej mierze zależy od tego, co najpierw zobaczy. Z tego powodu tak ważny jest projekt ekspozycji zewnętrznej. Pierwsze wrażenie sprawi, że klient wejdzie do środka lub ominie sklep. Co więc zrobić, aby zdecydował się na tę pierwszą opcję? Jak przyciągnąć jego uwagę? Poznaj 4 proste kroki, które skutecznie podwyższą sprzedaż.

01. Wybierz temat przewodni

Aby ustalić temat przewodni, najpierw trzeba przemyśleć i zaplanować kilka kwestii. Jaki jest cel ekspozycji? Kim jest grupa docelowa klientów i co ich interesuje? Czym wyróżnia się produkt, który chcesz pokazać? Wykaż się kreatywnością w eksponowaniu promocji, nikt nie lubi nudy. Wszystkie elementy powinny być pogrupowane wokół punktu centralnego. Kompozycja opiera się na liniach – poziomych lub pionowych, a gdy chcesz zwrócić na coś uwagę i sprawić wrażenie dynamiczności, wtedy wybierz linie skośne. Pamiętaj też, że wzrok klienta skupia się mniej więcej na wysokości 160 cm i to właśnie tam powinny znajdować się najważniejsze komunikaty lub wybrany szczególny towar.

02. Graj kolorem

Mózg najlepiej rozpoznaje i zapamiętuje kompozycje, w których pojawiają się dwa, trzy kolory. Do tego wygląda to też estetycznie. Kolorami można przyciągnąć uwagę. Jeśli zastosujemy kontrastowe kolory, może to pomóc wyeksponować towar. Zimne kolory optycznie powiększają i wyciszają, a ciepłe pomniejszają i zachęcają do działania. Warto dobrać kolory do tego, co chcemy osiągnąć swoim komunikatem. Przykładowo kolor zielony przywołuje na myśl naturę, ekologię, wycisza i sprzyja relaksowi. Biały jest czysty i elegancki. Czarny to odpowiedni kolor dla towarów luksusowych. Pomarańczowy jest ciepły, radosny i przyjazny, z kolei niebieski wycisza i uspokaja. Brązowy kolor natomiast kojarzy się z bezpieczeństwem, komfortem, zaufaniem i często też z przyrodą.

03. Zagospodaruj przestrzeń

Jeśli chcesz zrobić wrażenie na kliencie, zainwestuj w profesjonalne meble ekspozycyjne. To doskonała metoda na to, by prezentować produkty i ułatwić ich sprzedaż. Meble powinny być oryginalne, solidnie wykonane i funkcjonalne. W dużym stopniu to właśnie od ich wyglądu będzie zależało, jak klient odbierze twoją markę. Projektując miejsce promocji nie należy też zapominać o odpowiednim oświetleniu. Oczywiste jest, że towar powinien być dobrze widoczny, ale światłem można też uzyskać efekt przestrzenności lub uwypuklić nim najważniejsze punkty ekspozycji. Pięknie też prezentują się snopy kolorowego światła skierowane punktowo.

04. Przekaż jasny komunikat

Może się to wydawać banalne, ale twój przekaz powinien być jasny – co i za ile sprzedajesz lub że akurat trwa wyjątkowa promocja. Klient powinien otrzymać od razu wyraźny komunikat co ma zrobić i co mu się opłaca. Hasła promocyjne powinny być odpowiednio duże i czytelne. Mogą nawiązywać na przykład do aktualnej pory roku. Jeśli dotyczą tylko wybranych produktów, również powinno być wyraźnie to zaznaczone, aby potem klient nie poczuł się wprowadzony w błąd. Nowości, bestsellery, wyprzedaże i końcówki serii – są to komunikaty, które lubi każdy klient. Jeśli podajesz komunikat o promocji pamiętaj, że nie powinien on widnieć zbyt długo. Klient musi wiedzieć, że promocja trwa tylko określony czas i należy się śpieszyć, aby z niej skorzystać.

Podsumowując, ekspozycje zewnętrzne są ważnym elementem odbioru wizerunku marki i mogą mieć wpływ na to, czy klient zdecyduje się rozpocząć ścieżkę do zakupu. Warto więc zadbać o to, by prezentowały się naprawdę dobrze i profesjonalnie i pamiętać o tym, by systematycznie zmieniać aranżacje i przekazywane komunikaty. Wystrój ekspozycji powinien być spójny z marką, współgrać z asortymentem, ale nie przytłaczać go. Najlepiej, aby stanowił dla niego tło i podkreślał jego zalety.

Kontakt

Adres siedziby

Siedziba Bemarc usytuowana jest w bardzo dogodnym miejscu na obrzeżach Poznania, stolicy Wielkopolski. Taka lokalizacja zapewnia efektywną współpracę z Klientami, szybkie dostawy oraz bezproblemowe dotarcie do firmy.

Numery telefonów

Adres mailowy

Kontakt

Adres siedziby

Siedziba Bemarc usytuowana jest w bardzo dogodnym miejscu na obrzeżach Poznania, stolicy Wielkopolski. Taka lokalizacja zapewnia efektywną współpracę z Klientami, szybkie dostawy oraz bezproblemowe dotarcie do firmy.

Numery telefonów

Adres mailowy

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania usługi. Wszystkie szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności.